Pazartesi, Ocak 15, 2018

Disney Prensesleri
Betarice Loren isimli bir çizgi film sanatçısı-öğrencisi Disney'in üretimlerindeki prensesleri görsel olarak toparlayıp sıralamış. Filmlerdeki prenseslerin kıyafetlerini, geçirdikleri değişimleri görmek bakımından ilginç olmuş bu sıralama.

Şöyle ilginç tabii, tek tek bakınca, hele bugünden bakınca bir teki bile prenses gibi durmuyor. İletişim araçlarının yaygınlaştığı ilk dönemlerde, 19.Yüzyıl sonunda diyelim, sıradan insanların, farklı bir renk, farklı bir kumaş ya da kesimle dolaşan birini gördüğünde o kıyafeti giyen kişiyi hatırladığını, konuştuğunu, dönüp dönüp baktığını, imrendiğini biliyoruz. Saraylıların kıyafetleri uzun uzun anlatılır, yazılır ve konuşulurdu. Bunu niye anlatıyorum, prenseslerin kıyafetleriyle bir başka görünmeleri beklenirdi. Belki artık prenseslik inandırıcılığını yitirdi. Biraz da kıyafetler ulaşılabilir oldu, bir ayrıcalık olmaktan çıktı vs

Disney, her zaman çoğunluk değerlerine oynayan, popüleri kullanan ve popüleri belirleyen bir şirket oldu. Bu kadar zaman ayakta kalmasının sırrı da bu zaten. Belki de prenseslerin ulaşılabilir, taklit edilebilir ve aşılabilir modeller olduğunu da hissettirmek istedi çocuklara. Sonuçta, anneler babalar, çocuklarını güzelce giydirip, sarıp sarmalarken "prensesim" "prenses gibi oldun" filan derken çok da abartmıyor oldular böylelikle.

2 yorum:

Çağatay Duruk dedi ki...

Levent bey,

Bu resmin hikayesi böyle değilmiş, aşağıda bir link gönderiyorum:

https://medium.com/the-hairpin/disney-princesses-dressed-in-the-style-of-the-year-their-movies-came-out-4a430bf619ea

Bir kız babası olarak prenseslerin prenses gibi giyindiklerini biliyorum, o yüzden şüphelenip altını deşmek istedim :-)

Levent Cantek dedi ki...

Çok yaşayın, ben arkadaş kurbanı oldum :)
kız babası olmak zor tabii...ince eleyip...
Katkı için çok teşekkür ederim

Related Posts with Thumbnails