Perşembe, Haziran 18, 2020

Adalet, devletin esasıdırSahaftan aldığım, Ülkü Tamer'in hazırladığı Büyük Sözler (Varlık, 1968) kitabını "dallıyorum". Kitabı benden önce okuyan her kimse artık, üşenmemiş kendince yanlışlar bulmuş, notlar çıkarmış... Görselde dikkatinizi çekecektir, o meraklı okuyucu, mahkemeler ve adliyeler başta olmak üzere pek çok yerde rastladığımız Atatürk'ün sözü olarak bilinen cümlenin üstünü çizmiş...

"Adalet mülkün temelidir" şiarı adaletin, devletin esası-kökeni oluşturduğunu, bu temel düşünce ile hemhal olduğunu hatırlatmak için kullanılır ve doğal olarak Atatürk'le anılması yanlış ya da eksik olur, adalet ve devlet fikrinin tartışıldığı her kültürde bu sözün bir karşılığı vardır. Atatürk sahiden bu cümleyi söylemiş midir, söylemişse bile sahiplenmiş midir, emin değilim. Müslümanlar bunu Hazreti Ömer'e atfederler ama ticaretin tarihiyle birlikte düşünülmesi sanki daha doğru olur, bir başlangıç noktası aranacaksa  "mahkemelerin" ve "yargı vermenin" başlangıcına kadar gitmek gerekir. 

Mülkiyet ve sahip olma kavgaları adalet tartışmalarının temelidir, ne dersek diyelim savaşların sebebi ve devlet olmanın belirleyenidir.

Peki, bu sözü biz neden Atatürk'ün söylediğini düşünüyoruz? Doğal olarak bu da bir mülkiyet (ve mülk) kavgasının ve hesabının sonucu galiba...Hiç yorum yok:

Related Posts with Thumbnails