Cuma, Ekim 17, 2014

Ahali Gecimen'i Arıyor


Orta Anadolu'da kullanılıyormuş, ben de yeni öğrendim. Gecimen diye bir hayvan varmış, bana anlatanın deyişiyle "sincabın bir çeşidiymiş".

E işte çoban keçi sürüsünü otlatmaya çıkarınca, hayvanlar beslenip doyunca, çoban etrafa baka baka manzaraya uyunca, gözleri ufalıp gölgeliğe uzanınca bu Gecimen denen sincap ortaya çıkıyor ve keçilerin sütünü emiyormuş.

Öyle kolay iş değil tabi, keçi huylu hayvan, boşuna koyun gibi demiyorlar, her denileni yapmaz keçi, koyuna hiiç benzemez. Hoplar zıplar, inat eder, paranormal alemlere dalar filan.

Düşünün, Gecimen, kimselere görünmeden, hayvanları ürkütmeden keçilerin sütünü sağa sağa, cork cork, midesini dolduruyormuş. Yavuz hırsız yani...

Çoban ne bilsin Gecimen'in marifetlerini, ikindi vakti sürüyü köye dönderiyor, evlere dağıtıyor. Aldım, verdim, selametle kalın. Millet, keçiler dağa çıktı, yeşile doydu, hava aldı, sütü olmuştur deyip hayvanı yoklayınca anaaa bir bakıyorlarmış ki sütü yoook...Haydaa...

Ne oluyormuş, kabahat Çobana kalıyormuş. Sağ tabi, sıva tabi, kendine ayır tabii ama zındığın oğlu şu mal sahabını hiç mi düşünmüyon insafsız diyollarmış. Çoban yeminler ediyormuş, Vallah deyom Hacı abi, Muhtar emmi elimi sürdüysem Kur'an çarpsın şu bu... Fakirin lafı ne ki, sıkışınca sıralıyor Allahı peygamberi...Allahümme rabbena amin!

Bizim burda Saddam diye bir taksici var, o anlattı bana bunu... Gecimen dediği de Keçi Emen tabi...Pek sever Angaralı, ka'ya gaa demeyi...

Lan dedim, yaşıyoruz gidiyor ama...Birisi de bizim sütümüzü sağıyor, sen sağ ben selamet, ne olduğunu bile anlamıyoruz: Ahali, Gecimen'ini Arıyor...Görünmez Adam Simit!

Bi de "yüzünü gören südünü sağar" var, o da başka bir şey...

Hiç yorum yok:

Related Posts with Thumbnails