Pazartesi, Eylül 23, 2013

Zamanın Ruhu ve Olimpiyat'a İnenler


Zamanın ruhu diye bir şey varsa, dün akşam Olimpiyat stadında yaşananlar aynen bunu yansıtıyordu. Maç bitiyor, sahada öyle adam akıllı bir gerilim yok. Galatasaraylı bir oyuncu kırmızı kartla ihraç edilmiş, oyun bitimine bir kaç dakika var, rakip takım aleyhine serbest vuruş kullanılacak. Sahaya seyirci giriyor, öyle bir kaç kişi değil, önce onlarca, sonra yüzlerce...Daha da sonra bir iki bin kişi...Anlaşılır gibi değil...Sporcular soyunma odalarına giriyor, polisle taraftar arasında arbede çıkıyor ve maç tatil ediliyor.

Hatırlayanlar olacaktır, Beşiktaş 2004 yılında Samsun'la oynamış, beş oyuncusu kırmızı kart cezası yiyerek maç tatil edilmişti. O maçta bile sahaya giren olmamıştı. Ne oldu da bu kadar insan sahaya girdi?

Maçtan sonra yazılanlara baktım, Gezi hesaplaşmasının bir başka merhalesini okudum diyelim. Anlaşıldığı kadarıyla AKP'liler, çıkan arbedenin sorumluluğunu Gezi olaylarında aktif rol alan Beşiktaş'ın ünlü taraftar grubu Çarşı'ya ihale etmişlerdi. Oysa, sahaya inenlerin geldiği tarafa ve yayılıma bakılırsa Çarşı, o tarafta olmadığı için sahaya inenler arasında değildi. Yine sosyal medyada yazılanlara göre AKP Gençlik örgütleri tarafından kurulan 1453 isimli bir taraftar grubu ile yine Beşiktaşlı olan başka gruplar arasında maç sırasında kavga çıkmış, sonra da onlar sahaya inmişlerdi. Buna göre AKP, bir komplo düzenlemiş ve Çarşı nedeniyle Beşiktaş'ı cezalandırmıştı.

Beşiktaş ceza alacak, nerden bakarsanız bakın, bir beş altı maç seyircisiz oynayacak, para cezası alacak vs Aklı başında bir taraftar, sahaya inmez, inerse takımının ceza alacağını, bu ceza nedeniyle takımını seyredemeyeceğini bilir. Galatasaraylı oyuncular tahrik etmiş, kızmış vs bunlar da bahane değil... Taraftar profilinin düşüklüğü ortada, e yaptılar, daha önce de buna yakın şeyler olmuştu denebilir...Yukarıda Samsun maçından bahsetmiştim, bu kadar olmamıştı, o devir başka devir, geçti gitti o günler mi diyeceğiz...

Doğrusu akşam olanları anlamadım önce...Anlamlandıramadım. Sonradan kafama dank etti... Zamanın ruhu diye bir şeye inanırım. Huzursuzluk, otoriteye isyan, garip bir cesaret, meydan okuma, ergen öfkesi...Ne dersek diyelim... Girdiler işte sahaya...Mantık arayacaksak önce o iklime bakmalıyız. Çarşı yapmış, Kasımpaşa Stadından oynanmasın diye numara çevrilmiş, komplo kurulmuş, Ceza kesilmiş vs Bunlar olabilir de olmayabilir de...

Şu iklimde birisi çıkıp olanı biteni de ifşa etse kimse inanmayacak durumda...Bu da o iklimin sonucu...

Hiç yorum yok:

Related Posts with Thumbnails