Perşembe, Ocak 05, 2023

Kıskan!!

Kıskanma genellikle aşkla ilişkilendirilir veya ilk akla o gelir. Aşk cinayeti denilen şey, sadakatsizlik şüphesinden çıkar, aldatılarak aşağılandığını düşünen mağdur (!), gider (üçüncüyü) ötekini öldürür. 

Cinayet tarihini incelerseniz, onuru için sahneye çıkan erkeklerin tamamı aşk ve sadakat bağlamında ölür ve öldürürler. Düello dediğimiz şey ekseriyetle mülkiyet kavgasıdır, kadını sahiplenme, "tarlaya kimseyi sokturmama" mücadelesidir.

Düello demişken dikkatinizi çekiyordur, meşru kavga mecramız sosyal medyayı konuşan herkesten, [mesajı için] "gördü ama cevap vermedi", "biriyle yazışıyor" "online görünüyordu", "iki tık çizgi olmadı", "gece girdim, yazıyordu" gibi şeyler  duyuyor olmalısınız. Mizahçılar, algıda seçicilik olabilir, bunun esprisini çok yapar oldular. İlişkiler ve arkadaşlıklar sosyal medyada kurulup bozulduğundan insanlar görünen o ki (aşk için) bir rakiplerinin olmasından korkuyorlar, yerine birilerinin konmasından endişe ediyorlar. İlişkilerin rekabetçi bir yönü vardır ama yorucudur da, insanlar birini kaybetmekten veya birinin sevgisini kaptırmaktan çekinirler. 

Seven kıskanır denir ya, eskiden bu hallenmeler çok erkeksiydi, erkeğin şiddetini meşrulaştıran bir tarafı vardı... Şimdilerde hemen her şey klavye tıkırtısıyla, telefon mesajlarıyla yaşandığından galiba diyorum epeyce "unisex" oldu... Birinin biriyle takipleşmesinden, mesajlarını ve fotoğraflarını beğenmesinden, dm den yazmasından, kalp bırakmasından, hatta takip etmesinden bir şeyler çıkarılıyor... Kadınlar ve erkekler, birbirlerini buradan sınıyor ve mukayese ediyor...

Bugün bir paylaşımda gördüm, eski sevgilisi adamı kıskandırmak için çok da anlamadığım bir şey yapmış, işe yaramış olmalı ki, o da sinirlenip dostça ayrıldıkları eski sevgiliyi telefonundan silmiş... Yorumlarda tartışılıyor, dostça ayrılık olamazmış, numaralar daha ilk günden silinmeliymiş... Veya baştan yanlışa düşmüş, numarayı silerek kıskandığını göstermiş ve tuzağa düşmüş, madem ayrılındı, hiç umursamadığını göstermeli, silmemeliymiş filan... Yorum çok.

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Tabiatımızın bir parçası, Ben böyle bakıyorum. Müzisyen Fazıl SAY geçtiğim hafta eşinden ayrılırken mahkemeye eşiyle el ele tutuşup gitti.

Related Posts with Thumbnails