Cuma, Şubat 10, 2017

Devlete Karşı Çıkmak


Birkaç kişi söyledi yüzüme. Funda'ya da söylemişler. Amcalar, teyzeler, bakkallar, kasiyerler, simitçiler, temizlikçiler... "Devlete karşı çıkacak insan değil, biliyoruz." İyi niyetle ve üzülerek belki ama... Tane tane anlatmak lazım, insanlar devlet denildiğinde ne anlıyorlar konuşmak, hatırlatmak, mukayese etmelerini sağlamak gerekiyor.

Devleti birileri temsil eder, bu onların devlet olduğunu göstermez. Türkiye'yi Erdal İnönü de yönetti, Kenan Evren de. Dünyaya farklı bakan, emreden ya da rica eden insanlardan söz ediyorum. Kendini devletle özdeşleştirerek, yapıp edip devlet gücünün arkasına saklananları eleştiririz, eleştirmeliyiz, demokratik hakkımızdır. İtiraz hakkı bu yüzden vardır. Yanlış yapıldığını, haksızlık edildiğini düşünen her vatandaş bu nedenle mahkemeye gider.

Bir sınıfa girersiniz, sınıfta Kürt de vardır, Kürt düşmanı da, Müslüman da vardır, Müslüman olmayan da. Taşralı da vardır, hiç büyük şehirden çıkmamış da. Siz orada, öyle ya da böyle, az ya da çok, devleti ve kamuyu temsil edersiniz. Eleştiriyi, dünyaya farklı bakmayı, birarada yaşamayı, dünyada tek siyaset ve tek doğru olmadığını anlatmaya çalışırsınız. Tarih, yanlış yapan sayısız bürokrat ve siyasetçiyle doludur, Hukuk, izan, vicdan, demokrasi, özgürlük, otorite, baskı, etik ve çoğulculuk tartışırsınız. Şikayet de dinlersiniz, şikayet de edilirsiniz.Hayatın hiçbir alanında olmayan eşitliği dersinizde ve sınavınızda kurmaya çalışırsınız.

Bugün, üniversiteden ihraç edilenler, çalıştıkları okullarda demokratik haklarını kullanacaklar. İşlerinden atılan, maaşları kesilen, özlük hakları elinden alınan, başka iş yapmaları engellenen, sosyal ölüme terk edilen eğitimli ve nitelikli akademisyenler eylem yapacaklar.

Haklarıdır.

Hiç yorum yok:

Related Posts with Thumbnails